מנהרת רוח: כלי ניסוי חדשני

תוכן עניינים
אילוסטרציה של מנהרת רוח

חברת רונאר מערכות מדידה מציעה ללקוחותיה כלי ניסוי חדשני המיועד לבדיקת כלי תעופה במהלך ניסויים במנהרת רוח. המוצר אותו מציעה חברת רונאר מערכות מדידה הוא סנסור המסוגל למדוד שלושה צירי מומנט למדידת כוחות בעת בעונה אחת.

מהם השימושים השונים למנהרות רוח?

מנהרות רוח הן כלי מדידה ובדיקה לכלי תעופה, כלי תחבורה, טילים וכן בניינים וגשרים בזמן מפגשם עם האוויר ובזמן תנועה. מנהרת הרוח בודקת את האווירודינמיקה של הגוף הנבדק על ידי מדידת עומסים שנוצרו על ידי מתיחה וגרירה. המערכת מחוברת הן למודל הנבדק והן למחשב ומעבירה נתונים באמצעות חיישנים.

חברות תחבורה וכן יצרניות מכשירים רפואיים עושות שימוש במנהרות רוח. למשל, יצרנית מכשירים רפואיים בינלאומית שייצרה מפרק ירך מלאכותי נזקקה לאמת את עמידות העומס של הירך. הירך המלאכותי הוצב על גבי המתקן ונבדקו מגבלותיו ויכולותיו כאילו היה בו שימוש בפועל בגוף אנוש.

גם יצרני כלים טכנולוגיים שמבקשים לפקח על הכוחות המופעלים על המכשירים השונים, בדגש על מתקני חיתוך, משתמשים במנהרות רוח. מנהרות הרוח מאפשרות להם לבדוק את עמידות הכלים בתנאים שונים.

בדיקת כלי תעופה

בבדיקת כלי תעופה, מנהרת הרוח מנסה לדמות סביבת אוויר בתנאים משתנים, במהירויות גבוהות, בלחצים שונים ובטמפרטורות שונות. תנאים אלו מדמים על הגוף הנבדק גבהים שונים. (חשיבות הגובה הכרחית בין היתר ובעיקר לחלקי מטוסים/טילים, על מנת לוודא את התנהגותם במצבים השונים המתפתחים במהלך טיסה רגילה באוויר.

אופן המדידה

חברת רונאר מציעה מתמר עומס שפותח ע”י חברה בעלת שם עולמי. מתמר העומס מדגם FN7325 ייחודי למטרות הנדרשות והוא מסוגל למדוד עומס ומומנט בשישה צירים שונים בו זמנית:

• שלושה צירים למדידת כוח (Fx,Fy,Fz)
• שלושה צירים למדידת מומנט (Mx,My,Mz)

המומנט הוא כוח סיבובי שנוצר מכוח המופעל על זרוע שסובבת סביב ציר .הבדיקה עצמה נעשית ע”י מדידת עומסים של מתיחה וגרירה כשהמתמר מיועד להתקנה ברצפת המנהרה עם חיבור למגבר של 6 ערוצים ולמחשב PC לצורך ניתוח הנתונים.

מהם יתרונות המוצר של חברת רונאר?

• עמידות לאורך זמן.
• גודל קומפקטי.
• הפעלת כוח של שישה צירים במקביל.
• ידידותי למשתמש.
• מותאם במיוחד לענפי החלל, התעופה, המחקר הרפואי והרובוטיקה.

מנהרות הרוח הפכו מכבר למתקן הכרחי ושימושי ביותר בענפי התחבורה, הרפואה והמחקר. המגוון הקיים בשוק הוביל את חברת רונאר מערכות מדידה לאספקת מנהרות הרוח האיכותיות והיעילות ביותר שנותנות מענה לכלל השימושים השונים.

* אילוסטרציה של מנהרת רוח.

אילוסטרציה של מנהרת רוח

 

אולי יעניין אתכם גם: מערכות שקילה: המדריך המלא | מדידת לחץ, זה כבר מזמן לא מה שחשבתם

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן