מערכות שקילה: המדריך המלא

תוכן עניינים
מערכות שקילה

גדלים, סוגים וייעודים – הכול על מערכות שקילה. מאמר זה בוחן את התהליך עצמו, היתרון הגדול שהן מספקות, הסוגים השונים שקיימים, דגשים חשובים לגבי בחירה ועוד.

מי שאינו מהתחום עשוי להרים גבה לנוכח חשיבות מערך השקילה גם בתחום החקלאי, אך מי שקצת מכיר את התחום יודע איזה אפקט משמעותי יש למכשירים אלו עבור טיב ויעילות העבודה, עבור טיב ואיכות הפיקוח. כך למשל ניתן להשתמש במשקלים ייעודים עבור שקילה של בקר, עבור שקילה של תבואה ומספוא, עבור שקילת משטחים שונים המיועדים לשינוע וכדומה. כמו כן גם בתחום החקלאי ניתן למצוא משקלים המיועדים לשולחן, כאלו שיודעים להתאים את עצמם לגודל משתנה, ואף יש כאלו המשלבים נוחות והתאמה למגוון תצורות. ההיצע הגדול כולל צורת אמבטיות, צורת “ח”, יש ניידים, יש קלים, יש מאזניים, יש שמיועדים לעומסים כבדים וכן הלאה. כך ניתן לדעת בדיוק בכמה תבואה מדובר, כמה אוכל מעמידים לרשות החיות בכול יום, מהי איכות העדר וכדומה. כל העובדות הנ”ל עוזרות לחסוך ולמנוע בזבוז, עוזרות לאמוד נכונה את המצב, עוזרות לתפעל ביתר נוחות ואף לשדר אמינות מול הלקוח.

הקטגוריה הקטנה

לצד משקלים מאסיביים וגדולים ניתן גם למצוא משקלים קטנים ועדינים. אלו גם קשורים אל תחום התעשייה, אך מהצד שיותר קשור לקטגוריית המעבדות. מכשירי שקילה אלו מצליחים להגיע לדיוק מרבי, לדיוק של עד 0.0001-0.1 גרם. יש לקחת בחשבון שהעובדה שמדובר על משקל שמיועד לתעשייה אינה אומרת שאין צורך לעיתים בדיוק מרבי, ואכן משקלים עדינים שכאלו מצליחים לסגור את הפינה באופן איכותי שעומד בתקנים השונים.

על הדרך

כמו כן לעיתים יש צורך למדוד נתונים במקום עצמו, כך שעדיף לא להיסחב עם המשקל בתיק משתי סיבות, פעם אחת על מנת לשמור על איכות המכשיר, ופעם שנייה עדיף שלא כיוון שמדובר במהלך מסורבל. על כן יש בשוק גם משקלי כיס שניתן לנוע עימם בחופשיות ממקום למקום ביתר נוחות, כך שניתן לזרום עם העבודה מבלי שיעלה כל העת הצורך לחזור אל המעבדה/ למשרד.

התרומה הישראלית

כיום גם ניתן להתפאר בכך שגם ישראל תורמת את שלה בתחום מערכות השקילה, גם היא מפתחת מערכות איכותיות שמתפקדות היטב בארץ ואף בחו”ל. מדובר על חברה שנמצאת בגליל ומציעה מגוון נרחב של משקלים, בעיקר עבור החקלאות והתעשייה, ואף עבור קמעונאות, צרכי מעבדה ובריאות.

דגשים

לפני שבוחרים במשקל כזה או אחר, יש לקחת בחשבון קודם כל את נתוני הפרט שמיועד לשקילה, תוך מתן התייחסות מעמיקה לאופי הסביבה בה הוא נמצא. כמו כן יש להתייחס לצורתו ולמשקלו הכללי, כך שניתן יהיה להתכונן מראש הן לבלאי של מתקן השקילה, (לצורך העניין עקב תנאי המזג האוויר) והן להתאמה שלו. כיום קיימים אינספור סוגים ואינספור משקלים המיועדים במיוחד לטובת אופציות מאתגרות שכאלו, (למשל לחות מוגברת או משקל כבד), ועל כן אין זו צריכה להיות בעיה, ועם מעט התייחסות מראש ניתן להפיק את המרב, הן מתוצאות השקילה והן מתהליך השקילה עצמו.

תהליך השקילה

יש לקחת בחשבון שכאשר מדובר על שקילה של אובייקט גדול, יש צורך להרים אותו אל עבר המשקל, או לתלות אותו. על כן לפני שבוחרים במשקל האידאלי, יש לבחון היטב את צורתו, לבדוק האם יש מהיכן לתלות אותו, או לחלופין לבחון מהם האמצעים הקיימים על מנת להעלות אותו אל עבר המשקל עצמו. כמו כן כיוון שניתן למצוא כיום אינספור צורות של משקלים, צורות כגון אמבטיה, משטחים נמוכים, מאזני תליה, עגלת שקילה, ועוד, לא קשה להתאים בין אובייקט לבין המשקל הנכון, אלא רק צריך לערוך לפני כן מעט שיעורי בית.

גודל וחומריות

עוד שיקולים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת מתקן שקילה הם החומר ממנו עשוי המכשיר. כלומר האם הוא עמיד לרטיבות וללחות, האם הוא עמיד לתנאי מזג האוויר בחוץ, האם החומר מספיק חזק על מנת לעמוד במקרי שקילה מאוד כבדים וכדומה. במקביל יש לבחון את גודל המשקל ביחס לאובייקטים המדוברים, כך שלא ייווצר מצב שמכשיר המדידה הנבחר יתגלה כגדול מידי, כך שהוא סתם יתפוס נפח, ולחלופין לא יתגלה מצב בו מכשיר המדידה הנבחר קטן מדי, ועל כן יתעורר הצורך לרכוש מחדש, או שיתגלה הצורך לגלות יצירתיות, כך שרק ע”י אלתור ניתן יהיה להגדיל את מצע השקילה.

מחיר

עוד נתון שמשחק תפקיד בכול בחירה של רכישה, משחק תפקיד גם במקרה זה- וכמובן שמדובר על עלות. כיום ניתן למצוא מערוכת שקילה של כל מיני פירמות ובהתאם להן גם גובה המשקלים נע בין טווח מחירים. לעיתים ניתן להסתפק במכשירים איכותיים ושלא ועולים הרבה, אך לעיתים אין מנוס מלהשקיע הרבה וזאת על מנת לשים את היד על מכשיר איכותי. כך שהכול תלוי בסיטואציה ובמשמעות דיוק המדידה.

דגשים

עוד דגש שיש לתת לו את הדעת נוגע למהות החברה שעומדת מאחורי המכשיר. כך שיש צורך לדעת שיש למכשיר “בית”, כך שאם צצה בעיה, ניתן לדעת שיש אל מי לפנות. כך שאם מדובר על חברה איכותית ובעלת רזומה חיובי, ניתן לסמוך עליה שהמכשיר מגיע כבר במצב מכויל, שהמכשיר מגיע עם אחריות ועומד בדרישות התקנים השונות, כך שלא יצוצו הפתעות לא נעימות בהמשך הדרך. כמו כן יש לבדוק אם החברה יודעת להציע שירותי כיול תקופתיים, האם היא מחזיקה גם באביזרים משלימים, האם המוצרים עומדים בתקנים בין לאומיים והאם בעת הרכישה החברה גם יודעת להציע הכוונה מקצועית אשר תקל את ניווט הבחירה, כך שלא יתגלו פספוסים תקופה לאחר מכן. לבסוף יש לתת את הדעת לגבי סף הרגישות בעת השקילה, לדרגת הדיוק, ואף לבקש מידע לגבי תחזוקה שוטפת, לגבי התדירות הרצויה לביצוע הכיול, להתאבזר עם טיפים כללים לגבי איתור תקלות נפוצות וכדומה.

שאלות ותשובות

ש

שש

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן