מתמר סיבובי

מערכת ה- Rotary Transformer, כלומר, ״שנאי סיבובי״, משמשת לשילוב שתי אותות חשמליים בין שני חלקים המסתובבים ביחס זה זה. לרוב מגיעים השנאים בצורת גליל או דיסקית. בניגוד לטבעות (slip rings) המשמות לאותה מטרה, מערכת השנאי הסיבובי אינה כפופה לחיכוך, שחיקה, קורוזיה והגבלות נוספות, כמו כן אורך החיים של הטבעות קצר בהרבה והן קשות להשגה.

שימושים ותכונות

שנאי רוטרי מורכב מחלוקת הסלילים והפיתולים הראשיים והמשניים לחצאים נפרדים של הליבה. חצאים אלה ניצבים זה מול זה, כאשר כל חצי ממוקם על אחד מהחלקים מסתובבים ובכך משתפים את השדה המגנטי שלהם. שטף מגנטי מספק צימוד ממחצית ליבת הכוס לאחרים.

השימוש בשנאי סיבובי נועד להעביר את האותות מסיבוביים חיישני מומנט מותקנים במנועים חשמליים, כדי לאפשר בקרה אלקטרונית של מהירות מנוע ומומנט באמצעות משוב. שנאי רוטרי לא ניתן להשתמש ברוב מנועי DC במקום מחלפים, משום ששנאים יכולים רק להעביר למנוע AC.

שנאים רוטריים נפוצים ביותר במכשירי וידאו. רוב עיצובי וידאו דורשים אות יותר מפעם אחת שמצמידים את ראש התוף. במקרה זה, יש לו את ליבת הכוס יותר מאחד קונצנטריים מתפתלים, מבודד על ידי חלקים העלו בודדים של הליבה. השנאי לראש התוף מוצג לזוגות שישה ערוצים נפרדים.

זה נראה שאנחנו לא מצליחים למצוא מה שחיפשת.
דילוג לתוכן