מדידת לחץ, זה כבר מזמן לא מה שחשבתם

תוכן עניינים
מדידת לחץ

הכול על מדידת לחץ. מהי חשיבות מדידת לחץ בתעשייה, אלו תוספות וסוגים קיימים, מהם הסוגים היותר נפוצים, על מה הם שולטים וכיצד בוחרים את הסוג הנכון.

לחץ הנו כוח עבור יחידת שטח אשר פועל באופן מאונך למשטח אליו הוא בא במגע. בגז ובנוזלים נהוג להגדיר את הלחץ ככוח שנוצר בעת ההתנגשות של המולקולות שמרכיבות את האובייקט עצמו. נהוג לסמן לחץ באות הלועזיתP , וניתן למדוד אותו במגוון יחידות, אך אלו שהן יותר מוכרות הן: בר, פסקל, PSI ואטמוספרות. כמו כן לחץ עשוי להיות מוגדר כתוכן פנימי של החומר, במיוחד במקרים בהם לא קיים משטח שמפעיל עליו כוח.

חשיבות המדידה

לעיתים בדיקה אחת יכולה להאיר מנורה אדומה להתריע בפני בעיה שיש לטפל בה מוקדם ככול הניתן, אחרת כל המערכת עשויה לקרוס. עולם התעשייה הנו עולם ססגוני המציע אינספור שכלולים, טכנולוגיה במיטבה, המצאות ואינספור פתרונות עבור מגוון צרכים בתחום התעשייה. על מנת לשמור על רמת גבוהה, על מנת לעשות מגוון פעולות גדולות וקטנות, יש צורך להסתמך על נתונים, ועל מנת שזה יתאפשר יש צורך לדעת שהנתונים אכן אמינים, אחרת ניתן ליצור מונופול של טעויות. על כן, על מנת שבאמת יהיה ניתן לסמוך על הנתונים, ובעקבותם לסמוך על נתונים נוספים, יש צורך להיצמד אל הוראות היצרן ואל התקנים של מכשירי המדידה השונים, ופשוט מדי פעם לבצע כיול ואף לבדוק את העמידה בלחצים.

סוגים

לחץ נהוג למדוד ע”י מנומטר ויש לציין שהוא גם אפקטיבי עובר גזים. בעת המדידה נקודת האפס תהיה 1 אטמוספירה, וכאשר הלחץ הנו 0 אבסולוטי, הרי שמדובר על סיטואציה בה יש ואקום. כיום קיימים מגגון מדדי לחץ, כאשר היותר נפוצים הם מדי לחץ מחומרי מבנה שונים, מדי לחץ אנלוגיים ודיגיטליים, מדי לחץ בגדלים שונים, מדי לחץ בעלי הברגות משתנות, מדי לחץ עבור טווחי לחץ נרחבים, מדי לחץ סטריליים עבור שמירה על ניקיון של אוכל, (עמידה בתקנים), מדי לחץ עם או בלי חיבור לפנל, מדי לחץ בעלי חיבור תחתון או אחורי ומדי לחץ לטובת גזי קירור.

המרה

אחד מהאפקטים המעניינים בתחום זה נוגע להמרה. מדובר על מתמר לחץ. מתמר לחץ יודע למדוד את הלחץ, ומכאן לעבור לשלב ב’ ופשוט להמיר אותו לטובת אות חשמלית ולשלוט בו מרחוק. בתעשייה ניתן למצוא מגוון מתמרים, כאשר הם מיועדים למגוון תחומי לחץ, כל שיש מדי לחץ הנבדלים בחומרי המבנה, בעלי הברגות שונות, כאלו המשדרים אותות חשמליים ואף כאלו עם תצוגה מקומית.

מפסק לחץ

עוד סיבה שבגינה חשוב עד מאוד למדוד לחץ היא סיטואציות בהן הלחץ נמצא ברמה שהיא מסוכנת. כאשר זה קורה יש מכשירים שבמקביל למדידה גם יכולים לשלוט על הלחץ עד שהם פשוט יכולים לנתק אותו. כאן כבר מדובר על מפסק לחץ. מפסק זה מודד את הלחץ וגם יודע להפסיק או לחלופין להפעיל שלל התראות, או להפעיל מערכות משלימות לפי הערכים הרצויים. יש כיום מפסקי לחץ בעלי מגוון לחצנים, יש מפסקי לחץ בעלי מגעי חשמל שונים, יש מפסקי לחץ עבור הפסקת לחץ נמוך או גבוה, יש מפסקי לחץ מחומרי מבנה נשנים, ויש מפסקי לחץ דיפרנציאלים.

שעוני לחץ

אחד המכשירים היותר שכיחים הנו שעוני לחץ כאשר גם יש כאלו שגם מאפשרים איפוס רזולוציה ויחידות מידה. מכשירים אלו נמצאים בשימוש נרחב הן לטובת תעשיית התרופות והן עבור השימוש הביתי. בין הסיטואציות השונות ניתן לפגוש בהם עבור הבוילר, מדחסים, מכלי לחץ, נוזלים ועוד. השעונים מאפשרים חיבור פשוט ונוח, לצד תצוגה אנלוגית או דיגיטלית, כך שהחיווי הינו בולט וגם אופן התפעול אינו דורש ממחיות גדולה. לאור המבחר יש לדעת איזה שעון להתאים לאיזו סיטואציה, כך כשמדובר על שעונים סניטריים, יש לדעת שבאלו רצוי להשקיע רק עבור סיטואציות ספציפיות כגון עולם האוכל, ואילו שעון מנירוסטה אידאלי עבור תעשיית התרופות, בתי הזיקוק ואף המלט והנייר.

דרישות

אין זו בחירה של גוף עצמאי כלשהו לבדוק את לחץ המים, אלא מדובר על החלטה שמוכתבת מגבוה, מדובר על דרישות בטיחות שהן חלק מהתקן של מוצרים ומהלכים רבים בתעשיית המזון, התרופות, החקלאות והמפעלים השונים. כאמור לא רק מודדי לחץ הם פונקציה הכרחית, אלא גם מתמרי לחץ, וזאת כי כך מתאפשרת שליטה יותר רחבת היקף, כך ניתן לתעל את הלחץ לטובת פתרונות אפקטיביים. לדוגמה נעשה בכך שימוש עבור שמירה על טמפרטורה אידאלית בבית, וזאת הודות להזרמת האוויר בתעלות, כך שניתן להגיע אל דיוקים גבוהים וכמובן שבמקביל גם לשמור על בטיחות.

טיפים לרכישה

לפני שרוכשים מכשיר כזה או אחר יש לוודא מספר דברים. ראשית כל יש לוודא בדיוק מהו הצורך במכשיר ומה תפקידו. כלומר ברור שמוצרים רבים צרכים מכשיר למדידת לחץ, אך השאלה היא באיזה לבחור, וכאן התשובה צריכה להיות שילוב של תצורה, עם מהות, מחיר ורגישות הסיטואציה- כלומר חשיבות דיוק הבחירה. הרבה פעמים ניתן להסיק איזה לרכוש לפי התקן של המוצר, אך לעיתים זהו תוצר לוואי הנובע מהגדלת ראש של בעל המפעל אשר מבקש לשמור על רמה גבוהה של בטיחות לטובת איכות המוצר, לטובת שמירה על לקוחות חוזרים. על כן במקרים אלו מוטב להתייעץ עם המקום, כך שניתן יהיה לדעת איזה מכשיר מדידת לחץ משלים את הצורך באופן הטוב ביותר.

דגשים

בנוסף יש לוודא שהמכשיר מגיע עם תעודת אחריות לפחות לתקופה של כשנה ובמקביל עם הוראות. כמו כן תמיד מומלץ לבקש הנחייה מילולית מהמוכר ולבסוף יש לשאול האם מדובר על מדידה שהיא קריטית עבור הבריאות או הבטיחות, וכיוון שלא חסרים מקרים בהם התשובה היא כן, הרי שיש לבחור במוצר מדידת לחץ איכותי ובעל רמת דיוק גבוהה.

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן