כיול מכשירים: למה הוא כל כך חשוב אפילו עוד היום?

כיול מכשירים: למה הוא כל כך חשוב אפילו עוד היום?

רונאר - מערכות מדידה
כיול מכשירים בתקופתנו היום
כיול מכשירים בתקופתנו היום
מכשירי מדידה אכן מכריעים וחשובים, אך זאת כל עוד הם מכוילים. במאמר הבא נבין מהו תפקיד הכיול, מה אומר החוק, כיצד ניתן ללמוד את התחום ומהם סוגי הכיול הקיימים.

כיום יש אינספור מכשירי מדידה עבור אינספור אספקטים שונים בחיינו. מכשירי מדידה מאפשרים למדוד ולמסור נתונים לגבי גדלים פיסיקליים, לגבי אורכים, טמפרטורות, מהירות וכדומה. על מנת לאפשר למכשיר המדידה למסור מידע אמין, יש פעם בתקופה, (לפי הוראות היצרן), לבצע כיול. כיול מאפשר להעריך את טווח שגיאת המדידה. הערכה זאת נעשית ע"י כלי המדידה שנבחן לבין ציוד שמתפקד כראוי, כך שאליו ניתן להתייחס. כמו כן כיול ניתן לעשות במגוון תחומים כאשר היותר נפוצים הם תחומי מסה, לחץ, כוח, לחות , טמפרטורה, אלקטרוניקה, חשמל, זווית ואורך.

תזמון


יש מקרים בהם הכיול נקבע ע"פ החוק, כך שאין צורך להגדיל ראש, אלא יש לסמן ביומן את התאריך המדובר ולפעול לפיו, כלומר לכייל באותו פרק זמן לטובת שמירת יעילות המכשיר. כמו כן יש מקרים בהם הכיול מגיע כהמלצה של הוראות היצרן, ולעומת זאת יש מקרים בהם יש פשוט לגלות ערנות עצמאית. בשורה התחתונה ככול שמכשיר המדידה מודד נתון יותר רגיש ויותר משמעותי, כך יש יותר לשים לב לנתונים, כך שלא יקרה מצב שעקב אי כיול העסק יעמוד בסכנה, (עקב חוסר הביטחון שהלקוחות יפגינו במכשירים), ואף ימנע מקרה של פגיעה בשלום המוצר המדובר ואף בבעליו, וזאת כיוון שיש מכשירי מדידה שאחראיים על מצבים מאוד רגישים כגון בריאות, ועל כן במקרים כאלו אין לקחת סיכונים , אלא יש להיצמד להוראות היצרן, אחרת מדובר במחדל שעשוי להיות מוגדר כלא פחות מרשלנות.

לטוב ולרע


לעומת זאת יש מקרים בהם חוסר כיול בה לטובת האדם, אך במקביל לרעת הציבור. כך למשל אם נבחן מקרה נפוץ של תפיסת אנשים הנוסעים במהירות מופרזת ע"י אנשי משטרת התנועה המשתמשים במד מהירות, נמצא שיש אינספור תקדימים בהם הקנסות אותם אנשים קיבלו נמצאו כלא קבילים, כיוון שלאחר בדיקה נמצא שמכשיר המדידה של השוטר אינו היה מכויל, ועל כן המדידה אינה נמצאה כקבילה.

הגדרת החוק


כיול הוגדר בשנת 1997 ע"י ד"ר עמיקם לוין כמדידה, על מנת לדעת מהי הסטייה בין הערך הנמדד לערך נכון. כלומר יש לשמור על התאמה בין הערך שמשקף את המציאות לבין הערך שמתקבל לאור המדידה. על מנת לשמור על התאמה זו יש לבצע כיול תקופתי. גם בעידן המודרני בו המחשב יודע לעשות הכול, אין כמו בדיקה ידנית על מנת לבדוק את טיב המכשיר. כלומר המכשירים עדיין צרכים את יד האדם על מנת לשמור על הסדר ולנווט את סדר הדברים. על כן אין מנוס לבדיקות אישיות, ורק כך ניתן להמשיך ולהתקדם לעבר, ובקביל עם הטכנולוגיה. כלומר היחס האנושי תורם את החלק שלו ליחס המודרני טכנולוגי.

זהירות סכנה!


כיום מהלכים רבים מקבלים אישורים ועוברים תקנים כאשר הם עומדים בסטנדרטים הרצויים. לא פעם על מנת לבדוק עמידה של סטנדרט, יש למדוד אי אלו הספקים ויכולות. זה יכול להיות כיול של מכשיר חשמלי, זרם מים, ספקי כוח, מדי זרם, מדי טמפרטורה, קליברטורים אלקטרונים והרשימה עוד ארוכה. כיול של מכשירי מדידה הם קריטיים עבור אינספור הליכים, כי אחרת המדידה עלולה להראות תוצאה שאינה משקפת את המציאות, ומכאן שיש פתח לרשלנות, תביעות נזקים עקיפים והוצאות לא מתוכננות. על כן כאשר מסתמכים על כיול, יש לדעת שאכן ניתן לסמוך על התוצאות, כי מכשיר מדידה לא מכויל אינו שווה אגורה אלא להיפך, הוא עשוי להיות יקר ואף מסוכן. מכשיר מדידה לא מכויל הינו הטעיה ומכאן שיש פתח לתביעות ולרשלנות.

קהל יעד


מכשיר מדידה מהווה את האופציה העיקרית על מנת לקבל מידע משקף מציאות לגבי מגוון בדיקות שנמצאו שעליהן לעבור בדיקה. לאור החשיבות ניתן למצוא כיום מכשירים מאוד מדויקים, עבור מעבדות, בתי חולים, אתרי בנייה מרפאות, מכון התקנים ועוד. כלים אלו הם שמבטיחים איכות ועמידה בתקנים.

בלאי


יש להניח שכשרוכשים מכשיר מדידה כזה או אחר הוא מגיע ליידי הלקוח במצב מכויל. עם זאת לאחר זמן מה, לאחר שעשה את עבודתו אי אלו פעמיים, האמינות שלו עשויה להיות מוטלת בספק עקב בלאי טבעי שאינו פוסח גם על מכשירים שכאלו, ועל כן כה חשוב לבצע כיול תקופתי. מי שלא מבצע בדיקה תקופתית עשוי לגרום שם רע לעסק, עשוי לגרום לפגיעה חמורה באמינות. נזק שעשוי להתחיל מפגיעה בעסקים ועד הזמנה למשפט. על כן עסק אחראי יקפיד על כיול תקופתי לטובת הלקוחות והעסק, עבור אמינות מכשירי המדידה, ואין לטעות שמכשיר איכותי ושעשוי מחומרים איכותיים, לא יתעוות בדרך כלשהיא, כך שכל מכשיר מדידה מיועד לעבור בדיקה תקופתית.

לימודים


כאמור כיול הינו תחום רציני וחשוב ועל כן אין להסתפק רק במכשיר כיול, אלא יש מקרים בהם יש ללמוד את התחום באופן מקצועי. כיום ניתן למצוא לימודים גבוהים בתחום הכיול באופן תיאורטי לצד לימודים פרקטיים, וזאת כיוון שמדובר על נתונים חשובים שמידי פעם מצריכים את התערבותו של דעת מומחה. בין היתר הלימודים כוללים כיצד לנתח את תעודת הכיול, לאסוף מידע לגבי מערכות מדידה וכיול, לקבל כלים להתמודד מול לקוחות ומול הדרישות הנפוצות שלהם בתחום, ולהתוודע אל רשויות רגולטוריות לצד רשויות תקינה וארגוני הסמכה בתחום. קהל היעד שמוזמן ללימודים אלו הם בעיקר מקבלי ההחלטות שקשורים לתחום המדידה והכיול, אנשים כגון מנהלי מעבדות וצוותי ניהול בתחום, עובדי מעבדות כיול ומדידה, וכמובן שגם כל מי שמבקש להתמקצע בתחום ואף לתת נפח לתחום ההרשאה שלו מוזמן ללימודים אלו, כך שמודבר על השגת יתרון משמעותי, במיוחד כאשר משווים מול עוסקים בתחום שאינם מחזיקים בתעודה.


לחצו כאן למעבר לעמוד השירות: כיול מכשירים