ההבדל בין חיישן למתמר

תוכן עניינים

המונחים “חיישן” ו”מתמר” משמשים לעתים קרובות לתיאור אותם מכשירים. “חיישן לינארי” ו”מתמר ליניארי” מתייחסים לאותו רכיב וזה לא בהכרח טרמינולוגיה שגויה. עם זאת, במקרים מסוימים, ל”חיישן” ול”מתמר” יש משמעויות שונות ויש כמה הבדלים בין השניים.

ההבדל העיקרי בין חיישן למתמר הוא אות המוצא. משתמשים בחיישן ומתמר כדי לחוש שינוי בתוך הסביבה שהם מוקפים בה או עצם שהם מחוברים אליו. עם זאת, חיישן ייתן פלט באותה פורמט ומתמר ימיר את המדידה לאות חשמלי.

מאפייני חיישן

חיישן מוגדר כמכשיר שמודד מאפיין פיזי, כגון אור, קול או טמפרטורה, ומוציא את התוצאות בצורה שהמשתמש בו יכול להבין בקלות.

במדחום כספית, למשל, כאשר הטמפרטורה עולה, הכספית מתרחבת כדי לספק למשתמש קריאה אם אין מסקנות או שינויים חשמליים. תרמיסטור פשוט מגיב לשינוי בהתנגדות שנוצר כתוצאה משינוי בטמפרטורה.

מאפייני מתמר

בעוד שמתמר יכול למדוד מאפיינים הדומים לחיישן, הוא ישנה את הצורה הפיזית של האות, ולכן אותות הקלט והמוצא שלהם יהיו שונים. ממירי אנרגיה הם שם אחר למתמרים.

מתמרים מגיעים בשני סוגים: מתמרי קלט ומתמרי פלט. סוג של אנרגיה מועברת לאות חשמלי באמצעות מתמר כניסה. מתמר פלט הופך חשמל מסוג אחד של אנרגיה לאחר. לדוגמה, נורה הופכת חשמל לאור, ומנוע הופך חשמל לתנועה.

השוואה בין חיישן למתמר

חיישן – כאשר משהו משתנה, החיישן מזהה אותו ומספק קריאות באותו פורמט כמו האותות שהוא מקבל. אם יהיה צורך בכך, יהיה צורך במכשיר נוסף להמרת האנרגיה.

מתמר – מתמר משנה את האנרגיה מצורה אחת לאחרת לאחר חישת שינוי. לרוב, חשמלי עד לא חשמלי או להיפך.

דוגמאות

חיישנים כוללים מדי חום מכספית, תרמיסטורים, מתגי לחץ וחיישני תנועה.

מתמר לחץ, פיתול, מתמר מאריך כבל, מתמר ליניארי הם דוגמאות למתמרים.

אולי יעניין אתכם גם: כיצד פועל מתמר לחץ | מתמר לחץ מים

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן