עשרת הדברים שכדאי לדעת על מפתח המומנט שלכם

תוכן עניינים
עשרת הדברים שכדאי לדעת על מפתח המומנט שלכם

מפתחות מומנט מאוד נפוצים במגוון תהליכים בתעשייה, החל ממוסכים מסחריים, בתים פרטיים – ובכל מקום בו נדרשת הרכבה מדויקת עם שימוש בחיבורים והברגה. אבל, למרות שימושם הנפוץ, ישנם מספר עובדות שמשתמשים לא יודעים לגביהם.

להלן, עשרה עובדות שכדאי לדעת על מפתחות מומנט:

  • תנאי אחסון של מפתחות מומנט

במידה ומשתמשים במפתח מומנט באופן רגיל אין צורך לסובב אותו חזרה. עם זאת, תוך כדי אחסון בתקופה ממושכת, על המשתמש תמיד לסובב את מפתחות המומנט עד הערך המינימלי בקנה המידה ולא לתת לו להגיע לאפס.

כאשר מפתח המומנט נמתח במלואו ונשאר באחסון במשך זמן ארוך, זה עלול לגרום ליצירת מתח בקפיץ ועם הזמן להחלשתו. ולהפך, שיחרור מלא של הקפיץ עשוי לגרום לרכיבים אחרים של מפתח המומנט לזוז ביחס זעום אחד לשני, ותוך כדי מתיחת הקפיץ מחדש הכיוון של הרכיבים האלה יוכל להשתנות, מה שישפיע על הדיוק. בסופו של דבר, תוך כדי איחסון עדיף להשאיר את הקפיץ במצב מתח מועט.

  • לשמירה על דיוק התוצאות מספיק קליק אחד

המשתמשים ברוב המקרים נותנים למפתח המומנט לעשות מספר קליקים, מבלי לדעת את השפעתו של המומנט הנוסף שמופעל על הברגים. השתמשו במפתח המומנט שלכם בצורה חלקה ויציבה ותזכרו שקליק אחת זה מספיק.

  • שימוש במפתח המומנט על ההברגה שנגד כיוון השעון

מפתחות מומנט רבים מתפקדים רק בכיוון השעון. לכן, המשתמש תמיד חייב לבדוק מראש האם מפתח המומנט נועד לתפקד על הברגה בכיוון או נגד כיוון השעון ולמנוע אובדן שליטה במומנט. דוגמאות להברגה שמאלית הינן האומים השמאליים ברכבים מסויימים והדוושה שמאלית באופניים.

  • איך להתאים את מפתח המומנט שלכם

יצרנים תמיד יספקו את המומנט הנדרש לכל חלק של המוצר, ולכן בעת התאמת מפתח המומנט חשוב לוודא כי השתמשתם ברמות שצוינו על ידי הייצרן כדי להבטיח התאמה מדויקת.

  • שימוש בנקודות מתח מסומנות לשמירה על דיוק

רוב מפתחות המומנט מאופיינים בנקודת מתח המסומנת על הידית, אך רוב האנשים לא עושים בסימון זה שימוש. על מנת לשמור על דיוק התוצאות, מפתחות המומנט צריכים להיות מופעלים כאשר יד אחת מחזיקה את הכלי מעל נקודת המתח המסומנת. כמו כן, חשוב שניתן יהיה לצפות בנקודה זו תוך כדי כיול.

  • שימוש מפתחות המומנט לצורך פירוק (שיחרור)

כל עוד שהמשתמש פעול בזהירות ולא עולה מעבר למומנט המקסימלי, ניתן לעשות שימוש במפתחות המומנט לצורך פריקה. עם זאת, אם הבורג לא שוחרר בעת המומנט המקסימלי של מפתח המומנט, יש להחליף את הכלי. אם המשתמש חרג מהגבלת המומנט המקסימלי במהלך שחרור הבורג, קיים סיכון לפגיע בדיוק מפתח המומנט, מה שיפגע בשימושו בעתיד. במידה ויש ספק, מומלץ להשתמש בכלי אחר לצורך שחרור ברגים.

  • תוספות לידית של מפתח המומנט

אסור בהחלט לשים צינור או כל מיני תוספות אחרות להארכת ידית מפתח המומנט כיוון שזה עלול לגרום לנזק חמור ולתקלות דיוק, וסיכון בטיחות

  • מצב נעילה

במהלך שימוש במפתח מומנט ניתן בקלות יתרה לשנות בטעות את הגדרותיו. אם מפתח המומנט שלכם מצויד במנעול המומנט, עליכם תמיד לנעול אותו לפני תחילת העבודה כדי להימנע מכל שינוי בלתי מתוכנן.

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן