מה הם סוגי משקולות הכיול

תוכן עניינים
מה הם סוגי משקולות הכיול

מה הם סוגי משקולות הכיול?

ב- Scales Outlet שואלים אותנו שאלות רבות, אחת השאלות הנפוצות ביותר ששואלים אותנו היא “לאיזו משקולת כיול אני זקוק?” יש הרבה מה לענות על שאלה זו והתשובה משתנה מאוד בהתאם ליישום המשתמש. רוב האנשים יודעים כמה משקל הם צריכים במשקולת, אך לרבים אין מושג לאיזה סוג של משקולת הם זקוקים או באם סוג זה קיים בכלל. בבלוג זה ריכזנו את המידע המבוקש בנושא זה בכדי לעזור לאותם אנשים שמחפשים את המשקולת המושלמת ולכוון אותם לכיוון הנכון.

למשקולות כיול יש חלוקה המוקצית על פי הדיוק או הסיבולת שלהם. ישנם גופי שליטה שקובעים את הרמות השונות והם כוללים את ASTM, NIST ו- OIML ולכל אחד מגופים אלה דרישות שונות. אנו נבדוק את סוגי / רמות ה – ASTM ו- NIST שהם סוגי המערכות הנפוצות ביותר בארצות הברית.

NIST

ה- NIST – National Institute of Standards and Technology,, או המכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה, הוא ארגון הפועל תחת משרד המסחר של ארצות הברית. ה- NIST מקדם את “החדשנות האמריקאית התחרותיות והתעשייתית על ידי קידום מדעי המדידה, הסטנדרטים והטכנולוגיה בדרכים המשפרות את הביטחון הכלכלי והמשפרות את איכות חיינו.” החזון שלהם כולל יצירה ושמירה על פתרונות ותקני מדידה בארצות הברית.

סוג המאזניים הנפוץ ביותר לשימוש תעשייתי הוא NIST Class F. סוכנויות מדידה מקומיות רבות, חברות שירות בקנה מידה גדול וחברות פרטיות בארה”ב משתמשות במשקולות Class F כאמצעי לאימות דרגות , CLASS III CLASS IIII ומאזניים שאינם מיועדים כמו גם מכשירים לדיוק. מחסנים ויצרנים משתמשים בדרך כל במשקולות Class F לצורך כיול מאזניים המשמשים לייצור או משלוח של מוצרים גדולים יותר או לבקרת איכות פנימית.

ASTM

ASTM אינטרנשיונל (לשעבר American Society for Testing and Materials, החברה האמריקאית לבדיקות וחומרים) היא ארגון ללא מטרות רווח “המספק פורום לפיתוח ופרסום של תקנים בקונצנזוס בינלאומי מרצון לחומרים, מוצרים, מערכות ושירותים.” סוכנות לא-ממשלתית זו הגדירה 10 סוגים למשקולות כיול. ככל שמספר הסיווג גדל, גם הסיבולת המותרת עולה.

 סוג ASTM 7

משמש בעיקר ביישומים תעשייתיים הדורשים מדידות גסות, ל- ASTM Class 7 יש את הסיבולת הגבוהה ביותר המותרת במערכת הסיווג ASTM. משקולות כיול עם ASTM Class 7 מתאימות למדרגות , Class IIII Class III ומאזניים שאינם מיועדים כמו מאזני רצפה, סולמות משלוח והתקנים תעשייתיים אחרים.

סוג ASTM 4 – 6

משקלי כיול ASTM Class 5ASTM Class 4 ו- ASTM Class 6 משמשים בעיקר לבדיקה וכיול של דרגות Class III, IIIL ומאזניים בלתי מסומנים. מאזני דיוק ומאזניים שנמצאים במעבדות סטודנטים הן אלו המקומות שבדרך כלל דורשים משקולות כיול מסוגים אלה. למאזניים אלה יש בדרך כלל קריאות, או חלוקות, נמוכות יותר מ- 0.1 גרם (כלומר 0.5 גרם, 1 גרם וכו ‘).

סוג ASTM 3

יתרות דיוק בינוניות, או כאלה עם קריאות בין 0.1 ל- 0.01 גרם, בדרך כלל דורשות משקל כיול של ASTM Class3. מאזניים מסוגים אלה, כמו Ohaus Adventurer AX2202N / E, בדרך כלל ימצאו בסביבה של מעבדות מסחריות.

סוג ASTM 2

יתרות דיוק גבוהות יותר, או כאלה עם יכולות קריאה של בין 0.01 ו – 0.001 גרם (1 מיליגרם), דורשות משקולת ASTM Class 2 למטרות כיול. יתרות דיוק גבוהות, כמו Ohaus Explorer EX423N, משמשות בתעשיית התרופות וההרכבים הכימיים.

 סוג ASTM 1

מאזניים אנליטיות וחצי-מיקרו בעלות קריאות של 0.1 מ”ג ו- 0.01 מ”ג בהתאמה. מומלץ להשתמש במשקולת ASTM Class 1 בעת כיול מכשירים שיכולים להגיע לשקילה של שבריר גרם. משקולות ASTM Class 1 עשויות לשמש גם כסימוכין בעת כיול משקולות אחרות בעלות סיבולת גבוהה יותר. על המשתמשים במשקולות אלו ללבוש כפפות או להשתמש בפינצטה בעת הטיפול במשקולות מכיוון ששמנים או לכלוך מהידיים של המשתמש עשויים לשנות את הסיבולת של המשקולות.

סוג ASTM 0 – 000

מעבדות מטרולוגיה הן כמעט היחידות שמשתמשות במשקולות ASTM Class 0, ASTM Class 00 ו- ASTM Class 000 כתקני סימוכין לכיול משקולות אחרות ולעתים קרובות הן מאוד יקרות. בעת שימוש בסוגי משקולות כיול אלו נדרשות סביבות עבודה מבוקרות בגלל הסיבולת הצפופה שלהם. בסוגי משקולות אלה יש לטפל בעדינות בעזרת פינצטה, מכיוון שלעתים קרובות הם קטנים מאוד בגודלם.

סוגים מיושנים

להלן תרשים המרות שימושי כדי להשוות בין סוגי משקולות מיושנים לתקנים העדכניים:

סוג מיושן סוג עדכני
Class M ASTM Class 0, OIML E2
Class S ASTM Class 1, 2
Class S1 ASTM Class 3, OIML F1
Class P ASTM Class 4, OIML F2
Class Q ASTM 5
Class C ASTM Class 6, 7, NIST Class F
Class T ASTM Class 7

מסקנות

בין אם את/ה בתחום הייצור או הביוטכנולוגיה, כמעט כל תעשיה משתמשת במאזניים בשלב זה או אחר של פעילותם. עם כך מגיע גם הצורך בכיול ושמירה על דיוקם של מאזניים אלה, לצורך כך יש להשתמש במשקולות הכיול. אם כבר קראת עד כאן בבלוג זה, סביר להניח שניסית למצוא את משקולת הכיול המתאימה לקנה המידה שלך. אנו מקווים כי סיפקנו מספיק תובנות לגבי העולם של סוגי משקולות הכיול ושאת/ה הצלחת למצוא את המשקולת הנכונה בחנות שלנו המתאימה לשימושך. והיה ולא, אנחנו כאן כדי לעזור. שלח לנו הודעה בצ’אט, התקשר אלינו או שלח לנו דוא”ל וטכנאי המאזניים שלנו יוכלו לעזור ולהנחות אותך למשקולת הנכונה.

אולי יעניין אתכם גם:

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן