כיצד למדוד מתיחות בכבלים?

תוכן עניינים
כיצד למדוד מתיחות בכבלים

אם את/ה מתעסק/ת בכבלי פלדה של מגדלים, בכבלי עוגן למבנים, כבלים למתח גבוה, כבלי הגנה למעקות, כבלי אומגות, , כבלים לגשרים, מערך אנטנות ועוד – את/ה יודע/ת בוודאי שמתיחות הכבל הוא נושא קריטי להבטחת הבטיחות ולתפעול נכון.

קיימות 2 טכניקות נפוצות למדידת מתיחות הכבל:


טכניקה אחת

התחברות מהירה וישירה על גבי הכבל המתוח – המדידה מתבצעת בתוך מספר שניות. אחד הדגמים הבולטים הינו מד מתיחות מדגם QUICK CHECK.

מד המתיחות מורכב משלושה רולרים, שבה הכבל עובר תחת הגלילים החיצוניים, ומעל הרולר המרכזי, באופן היוצר כוח אנכי על הגליל המרכזי, אשר מחובר לתא עומס.

ניתן לראות על גבי הצג הדיגיטלי את המתיחות הקיימת על הכבל ביחידות של Kgf,Lbf,N .לתוצאות מדויקות המכשיר חייב להיות מכויל מראש עבור קוטר הכבל ומבנה הכבל הנמדד. ניתן לכייל מראש עד 20 סוגי כבלים שונים.

יתרונות טכניקה מדידה זו מתאפיינת במדידה מהירה, קריאה וכיוונון המתיחות בזמן אמת וכל זה מבלי לנתק את הכבלים.

טכניקה שנייה

התחברות במקביל לכבל המתוח ע”י דינמומטר דיגיטלי או מכני דוגמת AP. דינמומטר מודד את הכוח המופעל על הכבל באמצעות תא עומס או משקל מכני ומותקן בין שתי שלשלות או ווים.

בדרך כלל הדינמומטר מחובר במקביל לכבל דרך כננת משיכה רצ’ט ידנית – באופן המאפשר לכבל להתהדק בעוד דינמומטר עומד במקומו.
יתרונות טכניקה מדידה זו מתאפיינת בכך שהוא לא צריך כיול מיוחד, העלות שלו נמוכה יותר ממד מתיחות.

החיסרון הוא כי ייתכן שיהיה עליך לנתק את הכבל כדי לחבר את הדינמומטר; או שהדבר יצריך ציוד קשירה מיוחד, כדי להשאירו במקום – דבר אשר יפחית מהדיוק.

ברונאר מערכות מדידה, אנו מציעים מגוון רחב של ציוד למדידת מתיחות בכל סוגי הכבלים ואף הרבה יותר מזה. צור אתנו קשר עוד היום כדי שנבין ביחד את הצרכים שלך, וכך נשמח לעזור לך למצוא את ציוד הבדיקה האידיאלי עבור הצורך הייחודי שלך.

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן