איך משתמשים במפתח מומנט? מדריך לבחירת הדגם הנכון

תוכן עניינים
איך משתמשים במפתח מומנט מדריך לבחירת הדגם הנכון

מפתח הברגים הדינמומטרי הוא כלי חיוני המאפשר לבצע הברגה מבוקרת על ברגים, אומים, פינים וברגים, בערך המומנט (torque) הנכון: זה אומר שהוא מסוגל להכניס בורג לסגירה עם כוח מכויל שנשאר מתחת לסף מסוים, על מנת להחזיק שני חלקים יחד מבלי לפגוע בחלק המושחל של הבורג.

זהו כלי חיוני שאתה זקוק לו לביצוע הברגה מבוקרת נכונה ובטוחה, כדי להבטיח פעולה ללא דופי של המערכת עליה אתה עובד. 

כיצד לבחור מפתח מומנט

על מנת לענות על שאלה זו, עלינו לבצע שלב בסיסי:

  • תוך התחשבות במטרה לשמה אתה רוצה להשתמש בו, עליך להחליט אם אתה צריך לבחור במפתח מומנט מכני או אלקטרוני.

בדרך כלל, לכל הדגמים של מפתח ברגים זה יש ראש ראצ’ט או לוח בקרה המאפשר הצמדה של מפתחות שקע. ברוב הדגמים קיימת אפשרות לכוון את המומנט על מנת להפעיל תמיד את המומנט הנכון על הברגים. כעת נסתכל על שני הסוגים העיקריים של מפתחות מומנט.

מֵכָנִי

זה דגם די זול וחזק מאוד: היעדר חלקים אלקטרוניים מפחית את הסיכון לנזק במקרה של נפילה מקרית. עם זאת, לא ניתן לשמור את הנתונים של כל הידוק, מה שאומר שאתה צריך להפעיל את המומנט בכל פעם: זה גורם לסיכון גבוה יותר של הידוק יתר.

מפתח המומנט המכני ידוע גם בשם מפתח מומנט קליק: השם נובע מהקליק שהמפתח עושה כשהוא מגיע לערך המומנט שנקבע מראש, בשלב זה הוא גם רוטט ברכות עקב ניתוק המנגנונים הפנימיים. לאחר שנשמע הקליק, ההפעלה מחדש של מפתח הברגים מתרחשת אוטומטית ברגע שהכוח על נקודת היישום נפסק.

אֶלֶקטרוֹנִי

ידוע גם בתור מפתח מומנט דיגיטלי, כלי זה יקר יותר אך מציע יתרונות גדולים יותר. הוא מצויד בחיישן מומנט, אשר תמיד מעניק את ההידוק הנכון הודות לנתונים המוצגים על המסך שלו: אתה יכול לשמור את הנתונים שנאספו ולהשתמש בהם שוב עבור הידוקים דומים, ללא שגיאות. את הגרסאות המעודכנות יותר ניתן גם לחבר למחשב באמצעות חיבור USB, בכדי לשמור את כל הנתונים השימושיים במאגר התוכנה.

כיצד להשתמש במפתח דינמומטרי

ראשית, עליך להבין מהי יחידת ברירת המחדל של מפתח הברגים שלך. בדרך כלל הם מיוצרים ב יחידת N · m (מטר ניוטון) אשר מאומצת על ידי המערכת המטרית הבינלאומית, או ביחידת ה – Ft · Lbs (כוח פאונד רגל) אוֹ ב · Lbs (כוח אינץ’ פאונד) עבור כלים מארצות אנגלו-סכסיות.

לאחר מכן, עליך לדעת את ערך המומנט הדרוש לביצוע ההידוק של הרכיב: אם אינך יודע זאת, תוכל למצוא בקלות טבלאות מאוחדות, המתארות את ערכי ההתייחסות הממוצעים לפי החומר של הרכיב עליו אתה עובד. בשלב זה, כל שנותר לעשות הוא להגדיר את הערך הדרוש לתחילת עבודת ההידוק.

לאחר ביצוע העבודה, חשוב לזכור לאפס את קנה המידה למינימום, על מנת למנוע ביטול כיול של הקפיץ שנמצא בתוך הקפיץ. עם זאת, לאחר מספר מסוים של שימושים, ישנה המלצה  על כיול מחדש כל שנה או לאחר כל 5000 מחזורי הידוק.

כאשר אתה רוכש מפתח מומנט,זכור לבחור רק מוצרים עם תעודה מתאימה, ובחר רק את המותגים הטובים ביותר: גם אם אתה קונה אותו לשימוש אישי, לעבודה על האופניים שלך למשל, חשוב שתבחר בכלי אמין שיבטיח הידוק נכון של ברגים ובריחים.

אולי יעניין אתכם גם: שירותי כיול | מתמר שקילה | מתמר מומנט פיתול

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן