איך להשתמש בחיישן המומנט

תוכן עניינים
איך להשתמש בחיישן המומנט

בחיישן המומנט משתמשים על מנת להבטיח שלכל רכיב של כלי החיבור תהיה כמות זהה של מתח. המומנט הוא יחידת המדידה המבטאת את רמת האנרגיה או הכוח הנדרשים כדי להתגבר על התנגדות החומר ולסובב או לסחרר את החפץ.

קווי הייצור להרכבת רכבים מתוכננים למדוד את רמת המומנט כדי לוודא כי כלי החיבור או רכיבים אחרים ניתנים להידוק עד הנקודה המסוימת, על מנת להבטיח את הבטיחות ולהמנע מגרימת נזק לכלי החיבור או לרכיבים האחרים. המומנט הוא דבר חשוב עבור מגוון כלי חיבור, ברגים וגלילים. בחיישן זווית המומנט משתמשים בשילוב עם מפתח המומנט.

ערך המומנט

להבין את ערך המומנט הנכון הנדרש להחלפת כלי החיבור או את הבורג. המדידות נעשות בניוטון-מטר או בפוט-פאונד. לכל כלי החיבור אמורים להיות מאפיינים עבור זווית המומנט הנכונה. זווית המומנט נמדדת במעלות. בדרך כלל ניתן להגיע למומנט הנכון באמצעות מפתח המומנט ואז מתקנים את זווית המומנט עד שמגיעים לזווית הנכונה.

להדק את הבורג

יש להשתמש במפתח המומנט ולהדק את הבורג עד למומנט הרצוי. כדי לעשות את זה, מניחים את חיישן הזווית מעל ראש הבורג, ואז מניחים את מפתח המומנט מעל חיישן הזווית. יש לסובב את מפתח המומנט, כאשר תוך כדי מודדים את הערכים של המומנט. עצרו ברגע שתגיעו לערך הנדרש.

להתאים את כלי החיבור המרובים במידה שווה

אם צריך להדק מספר אותם כלי חיבור זהים על אותו הרכיב תוודאו שכולם מהודקים באותה זווית המומנט. אם הברגים וכלי החיבור אינם מהודקים באותו המומנט אז החלקים המכניים עלולים שלא לעבוד שכמו שצריך, וזה עלול לגרום לנזק בלתי הפיך.

בעיות נפוצות עם חיישן זווית המומנט

  • סדר ההידוק – אחד הבעיות העיקריות של חיישן זווית המומנט הינה שכל הברגים אינם מהודקים לפי הסדר. מצב שבו כל הברגים מהודקים לפי הסדר הינו נדיר. ככלל יש לעקוב אחרי דפוס מסויים. אם הברגים הודקו לא לפי הסדר אז סביר להניח כי המומנט בפועל יהיה שגוי.
  • ללא הוראות – לרוב החיישנים מצורפים ההוראות, ויש לעקוב אחריהן. רוב הבעיות עשויות להתרחש כאשר לא משתמשים בחיישן כראוי. החיישן מוצב מעל ראש הבורג ואז מתחבר מפתח המומנט. יש לסובב את מפתח המומנט עד למומנט הנקבע, ואז לבצע תיקוני התאמה עד להגעה לזווית הנכונה.
  • כיול – במידה ומשתמשים בכלי המומנט בתדירות גבוהה, נופל, או קיבל מכה, הוא יצא מהכיול הרבה יותר מהר. כיול מחדש עשוי לקחת זמן, ואם הכיול שגוי המומנט שהופעל על הבורג יהיה שגוי. לצורך כיול זווית המומנט נדרש מכשיר אלקטרוני למדידת זווית המומנט.

האם מכשירי מדידת המומנט אמינים?

לא דרוש הרבה כדי שמכשיר המדידה יצא מכיול. חל איסור להשתמש מעבר לצורך במכשירי מדידת המומנט, ולהפילם, כיוון שזה יכול לגרום ליציאתו מכיול. טיפול טוב וכראוי במכשיר מדידת המומנט שלכם ושמירה עליו יתנו לכם להרגיש בטוח במהלך מדידות המומנט.

עוברים לאלקטרוניקה

מכשירי מדידת המומנט האלקטרוניים מכילים את החיישנים שמשתמשים במתמרי הלחץ לצורך המומנט. המתמרים האלה רגישים מאוד ומשמשים במפעלים לכיול מפתחות המומנט. המכשירים האלקטרוניים האלה מדויקים פי שמונה לעומת המפתחות ומכשירי המדידה הרגילים. במידה ואתם צריכים למדוד את המומנט במידה רבה, מומלץ מאוד להשתמש בכלי אלקטרוני.

לשאלות נוספות אתם מוזמנים לפנות אלינו. אנחנו נשמח לעמוד לרשותכם

מאמרים נוספים:
דילוג לתוכן